Irský vlkodav

23. května 2009 v 18:56 |  Psi

Historie

Římané, kteří přišli do Irska počátkem našeho letopočtu, zde objevili, hrubosrsté a impozantně vyhlížející psy. Původní keltské obyvatelstvo pokládalo za významnou událost pořádání honů a štvanic. K loveckým účelům bylo kromě sportovních koní zapotřebí též psů, kteří museli splňovat hned několik požadavků. Museli být dostatečně rychlí, silní a vytrvalí a zároveň klidní a snadno ovladatelní a dobře chránění před nepřízní počasí. Všechny tyto rysy nápadně připomínají typické vlastnosti irského vlkodava (a jeho nejbližšího příbuzného deerhounda), který má v sobě rychlost chrta a také vytrvalost, sílu a odvahu, kterou zdědil po dogovitých předcích. První dochovaná písemná zmínka o velkých hrubosrstých chrtech z Irska je datována roku 391 n.l. Další písemné zprávy o irských vlkodavech jsou z dob mnohem pozdějších, například v roce 1612 vydal král Jakub I. patent, kterým přikazuje, aby každé hrabství mělo v držení nejméně 12 vlkodavů k ochraně farem a stád před vlky. Chov a držení vlkodavů bylo vždy hlavně výsadou urozených vrstev. Psi byli často posílání jako dary královským rodinám po celé Evropě, čímž došlo k rozšíření tohoto plemene. To ale snížilo chovnou základnu v samotném Irsku a plemeno se dostalo na pokraj vyhynutí. Přes všechny strasti nebyl ale vývoj vlkodavů nikdy úplně zastaven a pokračuje až do dnes.

Vzhled

Vzhled vlkodava je opravdu majestátný. Vlkodav by neměl být těžký a masivní jako doga, ale musí být větší než deerhound. Jeho pohyb je lehký a aktivní. Irský vlkodav se vyskytuje v mnoha barevných variantách od smetanové až po černou. Přijatelná je i bílá barva na tlapkách a na konci ocasu. Štěněčí srst je podstatně jemnější než srst dospělého psa. U vlkodavů začíná výměna štěněčí srsti přibližně ve věku šesti měsíců. Trvá delší dobu, než hrubá srst zcela nahradí štěněčí. Výměna srsti je zcela individuální záležitostí a někteří psi získávají definitivní osrstění až ve dvou letech. Proces lze urychlit pravidelným vyčesáváním a vyškubáváním odumřelé srsti. Minimální výška u psa je 79 centimetrů, u feny 71 centimetrů. Minimální váha psa je okolo 54 kilogramů, u feny 40 kilogramů. Vlkodav má široký hrudník a vtažené břicho. Ocas je dlouhý a v mírném oblouku. Průměrná délka života se pohybuje kolem 13 let.

Povaha

I přes úctu budící velikost je vlkodav většinou velmi milý a přátelský, nemá problém s lidmi ani s jinými psy. Je velmi věrný. Hezký vztah má k dětem, neměli byste ale zapomínat na velikost vlkodava a vždy být přítomni hrám s dětmi. Pes by mohl dítě nechtěně poranit, přece jen něco váží. Pozor také na ostatní zvířata. Nezapomínejte, že vlkodav byl vyšlechtěn jako lovecký pes a jeho instinkty stále přežívají. Navíc je zvyklý svou kořist uštvat a zaměřuje se především na menší zvířata. Pokud by s takovými u vás doma měl přijít do styku, vyberte si raději jiné plemeno. Vzhledem k mírné povaze není výcvik irského vlkodava nijak složitý. Je ale nutné začít s ním velmi brzy, v pozdějším věku to už může být obtížné. Kvůli jeho velikosti je ale dobré mít psa vždy pod kontrolou. Vydejte se klidně na cvičák. Pes bude spokojen, že s ním trávíte svůj volný čas aktivním způsobem a vy uděláte něco nejen pro sebe. Vlkodav se také hodí i jako hlídač, a to nejen kvůli své velikosti.
http://www.celysvet.cz/fotky/irsky-vlkodav_7.jpg
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Yominis Yominis | Web | 23. května 2009 v 19:09 | Reagovat

Vlkodavové jsou krásní psi...

2 Jack-Russell-Teriér Jack-Russell-Teriér | Web | 23. května 2009 v 21:04 | Reagovat

krásny↑

3 Jack-Russell-Teriér Jack-Russell-Teriér | Web | 23. května 2009 v 21:23 | Reagovat

jj rada spratelim a ten dess je od Ane[Ž] & Ax{a},[R]ena Šm{U}dla  umi krasne jdu si te pridat jo...asi vyhrajes diplom za nejdelsi komik protze mi nabizis spratelko a je takovy hezky a neboj jako reklamu to neberu :)

4 konik petra konik petra | Web | 23. května 2009 v 21:24 | Reagovat

Jé to jsem ráda že budeš SB...A chceš diplomek a jestli ano tak co na něj...ptám se protože některá SB necou diplomky za spřátelení tak kdyžtak napiš na blog ju budu se těšit:-)

5 lucinkaanetka5 lucinkaanetka5 | 6. ledna 2011 v 18:07 | Reagovat

Já mám vlkodava doma

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama