Dlouhosrstá kolie

15. prosince 2008 v 21:25 |  Plemena psů
Kolie jsou však kromě toho ve svém jádru stále pracovní psi, schopní a ochotní neustále se učit novým úkolům. Každý chovatel by měl umožnit své kolii rozvinout všechny stránky její osobnosti - a krásný exteriér brát jako bonus k její inteligenci.

Historie plemene

Přesný původ kolie je dosud neznámý. Je několik verzí a teorií o jejím původu. Všeobecně se soudí, že toto plemeno, kdysi tmavě zbarvených pasteveckých psů, je původem skotské. Druhá verze je, že kolii pravděpodobně přivedli Keltové, kteří byli velkými chovateli dobytka a s ním i psů. I přes to, že je kolie jedno z nejstarších anglických plemen a je z části vysledováno až do 16. století, jak a kde se přesně kolie vyskytla se dnes již asi nedozvíme. To, že vznikla z různých ovčáckých a farmářských psů, kteří měli původně kratší končetiny i čenichovou partii obličejové části hlavy, je pravděpodobné. V průběhu stovek let pak skotští a angličtí chovatelé vyšlechtili z původně hrubšího a těžkopádného psa elegantní zvíře.
Chov ovcí na britských ostrovech patřil mezi největší odvětví tamního zemědělství. Proto tam vzniklo poměrně velké množství plemen užívaných při pastvě (např. collie, sheltie, bearded collie, welskorgi, border collie…). Některá z těchto plemen nesou jméno collie, ale přesto nejsou příbuzná, i teorie jména je dosud nezjištěna. Pravděpodobný původ pojmenování plemene pochází od skotské ovce (Colley), jejichž stáda kolie ochraňovala. V Anglii bylo často zvykem nazvat psa podle hlavní činnosti, kterou vykonával. Foxhound - honil lišku, derhound jeleny… atd., mohla by tedy být kolie "Colleydog", psem, který hlídal a naháněl stáda "Colleys".
Původní kolie měla krátké, dozadu prohnuté nohy, dlouhé tělo a širokou klenutou hlavu s výrazným stopem. Líce propadlé a čenich značně špičatý. Naproti tomu se dnes kolie odlišuje svou úzkou hlavou od všech ostatních ovčáků. Jak dnešní kolie přišla k své úzké lebce s plochým čelem, existuje mnoho teorií. Jako původce úzké lebky je při šlechtění označován barzoj, ale také gordon setr a irský setr. Ti změnili dominantní barvu plemene, přinesli delší a rovnější končetiny, plnější čenich, otupili jeho konec a natrvalo jej zploštili po stranách. Je to možné, ale nemusí tomu tak být. Ostatně kolie nemá tak dlouhou lebku, jak se často tvrdí. Lebka se stala užší a proto vyvolává dojem větší délky. Ale pravdou je, že k dalšímu vyšlechtění původní pracovní kolie přispěli ovčáčtí psi. Cílený chov přinesl psy s velkou výdrží, odolností a úplným soucítěním pro ovce, což je ještě dnes nejdůležitějším a cenným charakterním znakem rasy.

Charakter

Kolie jsou veselé, velmi inteligentní, chytré, pracovité, energické a velmi společenské. Jsou to smečkoví psi, kteří se dobře snesou i s ostatními plemeny či jinými zvířaty, a lidská rodina jim smečku nahrazuje. K dětem se obvykle chovají mile a tolerantně, se zřetelným sklonem je ochraňovat. Ke svému pánovi a jeho rodině jsou velmi přítulné a silně citově svázané, přátele rodiny vítají. I přes jistou nedůvěřivost k cizím lidem jsou přátelské, netrpí nervozitou ani agresivitou.
Kromě všech těchto vlastností jsou kolie veselé, hravé, s radostí z pohybu. Kolie si pořizují jak rodiny s dětmi, tak mladí lidé, kteří v nich nacházejí energií nabitého partnera pro aktivní odpočinek. Kolie snadno skládají záchranářské zkoušky, lehce stopují, rychle běhají, s potěšením aportují. Uplatní se i jako společníci osamělého člověka a rádi se přizpůsobí pohodlnějšímu životní stylu. Nejsou vhodné jen pro toho, kdo se chce věnovat výhradně služebnímu výcviku, ale svědčit jim nebude ani samota v kotci na zahradě bez úzkého kontaktu s člověkem. Potřebují zájem a lásku svého pána, kterou pak budou bohatou měrou oplácet. Neocenitelnou výhodou plemene je, že neloví zvěř a nemá potřebu se toulat.
Po svých předcích, kteří po generace tvrdě pracovali jako ovčáčtí psi, zdědila kolie svědomitost, bystrost a snadnou ovladatelnost. Aby všechny tyto vlastnosti zůstaly zachovány, je třeba je správnou výchovou rozvíjet. Kolie není pes, který by měl "dobré vychování" vrozené. Její výchova není nijak složitá, avšak alespoň v minimální míře nutná. Z hlediska ovladatelnosti je to pes vhodný i pro chovatele - začátečníky, protože chovatelská chyba neznamená vždy nutně kalamitu nebo tragédii v okolí.
Kolie se učí velmi snadno a rychle a není proto třeba tvrdého drilu, ten by naopak mohl její přirozený charakter zlomit. Výchova kolie spočívá v umění chválit a odměňovat, přičemž pochvala nemusí být jen v podobě pamlsku, ale třeba hozeného míčku. Cokoli chcete svého psa naučit, mělo by být formou hry. Jen tak docílíte, že vaše kolie bude pracovat s radostí a chutí. Kolie jsou také velmi citlivé na intonaci hlasu svého pána. Dokážou vycítit každý náznak nespokojenosti i sebemenší výkyv nálady. Chovatelé by měli počítat s touto jejich vlastností a nezraňovat psí duši křikem. Kolie je v jádru poslušný pes, který si nemusí nic dokazovat a rád splní každé pánovo přání hned napoprvé.
Kromě nejzákladnějších povelů lze kolii učit i různým sportům. Ty umožňují chovateli i psovi společně trávit aktivně volný čas. Lze vyzkoušet třeba některou disciplínu sportovní kynologie nebo některý z novodobých sportů a porovnat naučené dovednosti nejen s výkony jiných kolií, ale i ostatních psích plemen.
Toto plemeno je geneticky dobře vybaveno na to, aby slyšelo volání ovčáka až na vzdálenost 1,5 kilometru. I když už je dnes kolie výhradně společenské plemeno, pracuje dobře i jako hlídací pes a v omezené míře dokonce i jako služební plemeno - díky svému dokonalému čichu. Cítí-li odmítavé chování svého majitele vůči cizím lidem, zapamatuje si to a chová se k nim rovněž odmítavě.

Péče o srst

Dlouhá, bohatá srst si žádá své, i když nároky na její údržbu nejsou v poměru k její dekorativnosti až tak vysoké. Naopak. Je spousta náročnějších psů na údržbu srsti, než je dlouhosrstá kolie, ač to tak na první pohled nevypadá.
Vždyť byla kolie ve své zemi původu vyšlechtěna pro ovčáctví, což také znamená, že i její bohatá srst musela snášet velmi drsné podnebí, ale ne za předpokladu, že by její majitel musel strávit hodiny úmorným česáním a složitou údržbou. Péče o srst kolie není skutečně složitá. Mohutná srst potřebuje maximálně jednou týdně (optimálně po 7-10 dnech) velmi důkladně vykartáčovat, celá procedura vám zabere cca 15 minut času. Jinak je v zásadě srst kolie samočisticí. Naopak, přehnaná každodenní péče by mohla psovi uškodit, jelikož poškozuje podsadu a snižuje se tak objem srsti. Přehnaně opečovávaní psi pak mají sice srst lesklou, ale řídkou. Hustá podsada má kromě estetického hlediska hlavní účel v tom, že poskytuje psům ochranu proti zimě a vlhku. Častěji (1x týdně) se doporučuje pročesat srst jen za ušima, která je jemnější a má vetší tendenci plstnatět. Denně vyčesáváme kolii jen v období línání. Kartáčování odstraňuje nejen starou srst, špínu a větší nečistoty, ale také pomáhá prokysličování kůže, její masáží, a tím podporuje její růst a zdraví.
Srst s podsadou, kterou má kolie, nevyžaduje na rozdíl od srsti s jednou vrstvou časté koupání. Pokud to není nevyhnutelné, kolii nekoupeme. Pokud chceme psa vykoupat, nejlepším obdobím je doba línaní, kdy má pes nejméně chlupů, což je jistota, že dobře srst proschne. Je třeba si však uvědomit, že péče o kolii by měla být potěším jak pro vás, tak i pro samotného psa.

Výživa

Správná volba krmení pro kolii je velmi důležitým krokem, který by se neměl zanedbat. Krmivo ovlivňuje kvalitu srsti, kostí a samozřejmě i délku života. Záleží na každém majiteli, jakou volbu krmení si zvolí. Pořídíte-li si štěně jako začínající majitel, může vám ve vaší volbě pomoci chovatel, který má jistě dlouholeté, osvědčené zkušenosti. Krmit lze vařenou stravou nebo plnohodnotnými granulemi.

Vařená strava

je pro psy vždy chutnější, ale právě proto je třeba dbát zvýšenou měrou na správné dávkování, aby pes netloustl a zvýšená hmotnost neúměrně nezatěžovala kyčelní klouby. A vyváženost stravy pro zdravý a optimální růst. Pokud je strava pestrá, nemusí být přidávány další vitamínové preparáty. V potravě psa musí být vždy ve správném poměru zastoupeny bílkoviny, sacharidy, tuky, minerální látky, vitamíny a voda.

Dobré granule

Toto vše vyváženě obsahují a údaje o složení krmné dávky jsou vždy uváděny na obalech. Výběru skutečně kvalitní granulované stravy věnují zodpovědní chovatelé velkou pozornost. Kvalitu používaných granulí poznáte velmi rychle a poměrně snadno podle psích exkrementů. Pokud se jejich množství rovná přibližně podané dávce, změňte raději značku. Čím pevnější a menší stolice, tím více psovi granule svědčí (vyšší stravitelnost). I u granulí je důležité dodržovat uvedené dávkování a správný výběr typu granulí. Například firma ProPac má v nabídce celou řadu granulí, od stravy pro nejmladší až po nejstarší psy. Nabízí granule pro štěňata, juniory, dospělé jedince, pro aktivní psy, výživné granule pro gravidní a kojící feny, granule bez tuku pro redukční dietu i pro psí seniory. Tím zajistíte vašemu čtyřnohému příteli jak zdravý vývin, růst, vyvážený přísun živin během celého aktivního života, ale i "hlídaný" přísun živin během období stáří.

Využití

Kolie je silný a živý pes, který miluje pohyb. Ráda chodí na pravidelné, dlouhé procházky, ráda si hraje s míčkem, aportuje a dovádí. Jakmile dospěje, můžete ji nechat běhat i vedle kola. Velkou výhodou tohoto plemene je, že nemá sklony k samostatným potulkám, je věrná svému domácímu prostředí a na procházkách se drží svého pána. Procházky s kolií po boku jsou příjemným uvolněním. Žije-li kolie doma, chová se velmi klidně.
Dnes už ji pro práci při pastvě využívá jen málokdo, ale i tak je možno práci se stádem provozovat jako kynologický sport. S kolií lze dělat mnoho dalších aktivit - od amatérského aportování nebo stopování členů rodiny, při kterém může využít výborný čich, po různé stupně základního výcviku včetně stopování, záchranářského výcviku, agility apod.
Závody agility jsou pořádány jak pro široké masy pejskařů, tak pro vrcholné psí sportovce. Dalším účelným způsobem, jak zabavit psa i chovatele, je například záchranářský výcvik, po jehož absolvování lze složit záchranářské zkoušky. Cílem výcviku je to, aby pes dokázal nalézt osoby ztracené v různém prostředí. Právě kolie má pro záchranářství výborné předpoklady - není agresivní, má vynikající čich a vrozenou snahu pomáhat.
Zajímavou možností je i dogdancing - tanec se psem. Kolie se svým citem pro intonaci, skvělým sluchem a nikdy nekončící snahou zavděčit se pánovi dosahují vynikajících výsledků i v tomto sportu, který se dále dělí na hudební drezúru, práci u nohy a volný styl.
Kolie se hodí jak do rodiny s dětmi, tak pro osamělého člověka. Velmi ochotně se přizpůsobí aktivnímu způsobu života, ale na druhou stranu jí nebude vadit trochu pohodlnější životní styl. Určitě jí nebude svědčit samota v kotci na zahradě bez úzkého kontaktu s člověkem. Potřebuje zájem a lásku svého pána a pak jí bude bohatou měrou oplácet.
Kolii lze doporučit jako hodnotného a příjemného rodinného psa, který dokáže být klidným, naslouchajícím kamarádem, ale i společníkem při sportování a dovádění.

Chcete vědět o koliích více?

V roce 1947 byl v Praze založen Klub chovatelů collií a sheltií, který se řadí mezi nejstarší kluby v České republice. Jeho název se několikrát změnil v souvislosti s plemeny, která sdružoval. Ale od samého začátku až po dnešek sdružuje především chovatele kolií a od r. 1961, kdy se začaly v ČR chovat šeltie, také chovatele tohoto plemene. Více informací o klubu a plemeni získáte na klubových stránkách:www.collie-sheltie-club.wz.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marketa1994 Marketa1994 | Web | 16. prosince 2008 v 14:45 | Reagovat

aha a necheš se teda spřátelit?

2 Aila vjů Fany Aila vjů Fany | Web | 16. prosince 2008 v 17:29 | Reagovat

to jsou ty nej stránky na světě!!! Fany jsem tam přihlásila na výstavu..... no a prostě jsou nej!

3 KikiRat KikiRat | 9. ledna 2009 v 21:10 | Reagovat

no a nechtceš  tu dát i border kolii?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama